FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).
 
Giriş: Takvim
Çıkış: Takvim
Oda Sayısı:
Kişi Sayısı:
E-mail:
Cep Tel:
Hızlı Rezervasyon


Yöresel Yemekler
Akçabat Köfte 1 kg. kıyma, 100 gr. Peksimet (meyve ezilip sekerle kaynatılıp koyu bir macun oluşturulur ve kurutulur), 1 diş sarımsak, 1 çay kaşığı karabiber, tuz. Malzemeler karıştırılarak köfte halinde bir kaba biriktirilir. Köfteler kaptan alınarak ızgarada pişirilir ve sıcak halde serviz yapılır.
Hamsi Izgara 1 kg. hamsi, tuz, istenen miktarda taze veya kuru soğan. Hamsi iyice ayıklandıktan sonra, yıkanır ve tuzlanır. Mangal üzerindeki ızgaraya dizilir. Hamsinin kızarmış olan yüzü ters yüz edilir. Diğer yüzünün kızarması sağlanır. Pişen hamsi ızgaradan çıkarılır. Taze veya kuru soğanla ile servis yapılır.
Hamsi Kuşu 500 gr. Kılçıksız hamsi, 2 baş soğan (Çok ince kıyılmış), 3 adet yumurta, 3 yaprak ince kıyılmış pazı, nane, maydanoz, tuz, kara biber, 1/2 su bardağı buğday unu, 1/2 su bardağı mısır unu, 1 su bardağı sıvı yağ. Çok ince kıyılmış pazı, karabiber, soğan, maydanoz, nane bir kapta karıştırılır. Diğer tarafta hamsiler iki tanesi yan yana koyularak avuç içine yerleştirilir. Soğanlı, pazılı iç koyulur. Üzerine iki adet hamsi koyulur ve avuç içinde hafifçe sıkıştırılarak mekik şekli (veya kuş gövdesi şekli) verilir. Bir tabak içinde buğday ve mısır unu karıştırılır. Kuş şeklindeki hamsiler una bulanıp çırpılmış yumurta ile bulandıktan sonra kızan yağda kızartılır.
Kara Lahana Yemeği 2 bağ kara lahana, 1/2 litre kaynar su, 50 gram kuyruk yağı, 100-200 gr. Kıyma, 2 baş soğan, 1 kaşık salça, 1.5 çay bardağı pirinç, tuz. Lahana yıkanıp doğranır. Bunlar kaynar suya atılarak haşlanır. İyice pişince tencere aşağıya alınarak lahanalar sıkılıp, suyu çıkarılır. Başka bir tencerede lahanalarla kuyruk yağı, kıyma ve doğranmış soğan ilave edilip, tuzu konur. Bu malzemeler biraz kaynadıktan sonra tencere ateşten indirilir ve servis yapılır.
Kaygana 3 kaşık un (tepeleme), 3 yumurta, 1 bağ maydanoz, 1 çay bardağı su, 1 su bardağı süt, biraz tuz, isteğe göre tuzlu hamsi, kızartma yağı. Un, su, tuz, ince doğranmış maydanoz karıştırılarak iyice çırpılır. İçine süt ilave edilir. (Didiklenir) Tavada yağ kızdırılırken yumurtalar çırpılıp karışıma katılır tekrar dökülür. Kısık ateşte pişirilir.
Kuymak Taze süt kaymağı veya 4 kaşık tereyağı, göz kararı su, tuz, fırınlı mısır unu, imansız peynir (1 Kase peynir doğranmış), 1 kaşık dolusu tereyağı. Kaymağı veya tereyağını tavaya koyduktan sonra eriyince bir miktar su katılırSu kaynadıktan sonra tuzu katılır. Unu tahta kaşıkla kaynayan suya yavaş yavaş karıştırarak katılır. Muhallebi kıvamına gelene kadar pişirilir. Peyniri katıldıktan sonra hafif ateşte fıkırdamaya başlayınca ateş söndürülür. 2-3 dakika sonra peynir çekilecek tarzda tavada döndürülür. Ortasına bir kaşık tereyağı koyulur ve sıcak servis yapılır.
Mısır Çorbası 1/2 kg. sarı ve beyaz dinge vurulmuş mısır, 1 kase barbunya fasulye, 3 kg. yoğurt. Mısır ve fasulye ayıklanıp akşamdan soğuk suyla ıslatılır. Bir taşım kaynatılır, şişmeye bırakılır. Ertesi gün tuz ilave edilip pişirilir. Kıvamına gelince ateşten alınır, soğumaya bırakılır. İyice soğuyunca 3 kg. yoğurt çırpıldıktan sonra ilave edilir. İyice karıştırılıp servis yapılır.